fbpx
 

FilmDomowo filmowo czyli co oglądać podczas pandemii?

April 20, 2020
https://i0.wp.com/po-polsku.eu/wp-content/uploads/2020/04/sofa-film.jpg?fit=1200%2C900&ssl=1

Moi uczniowie wiedzą, że lubię rodzime kryminały i chętnie wykorzystuję je na zajęciach. Powieści i seriale kryminalne postrzegam jako opowieści o współczesnym społeczeństwie: jego gustach, zwyczajach, rytuałach i jego tematach tabu. Ponadto, kryminały bywają dość zręcznie napisane tudzież nakręcone, i zawierają dialogi, które oddają naturalny sposób komunikowania się.

Tak też jest w przypadku serialu Ultraviolet w reżyserii Jana Komasy. Rozgrywająca się współcześnie opowieść o detektywach amatorach, którzy rozwiązują zawiłe zagadki kryminalne przy pomocy internetu i wykorzystaniu nowoczesnych technologii dostępna jest na platformie Netflix.

Druga ciekawa propozycja, którą znajdziemy w tym samym miejscu, to Rojst (niemiecki tytuł Im Sumpf). Akcja serialu rozgrywa się w małym polskim miasteczku w latach 80-tych. Dwóch dziennikarzy ma wątpliwości co do sposobu, w jaki lokalna policja rozwiązuje sprawę morderstwa prostytutki i komunistycznego działacza. Świetne role Dawida Ogrodnika, Andrzeja Seweryna i Piotra Fronczewskiego.

Nie polecam za to serialu 1983. Pomysł na fabułę jest co prawda ciekawypo ataku terrorystycznym z 1983 r. Polska stała się krajem policyjnym, a żelazna kurtyna nie upada – jednak produkcja ta jest nudna, niespójna i, mówiąć kolokwialnie, ciężko się to ogląda.

Teraz coś lżejszego (i krótszego). Gorąco polecam film Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej (do zobaczenia również na Netflix). Zawsze warto obejrzeć film prezentujący ciekawą sylwetkę kobiecą, zwłaszcza, że polskie kino nieczęsto portretuje kobiety. Książka Wisłockiej od lat jest ogólnopolskim bestsellerem, teraz mamy okazję poznać historię jej autorki, która znacznie wyprzedzała czasy, w których żyła.

Na koniec coś z wyższej półki. 239 krótkich filmów swoich absolwentów udostępniła w internecie łódzka Filmówka, można je oglądać tu: http://filmpolski.pl. O tym, które z tych filmów polecam i dlaczego napiszę w kolejnym poście.